Центърът за върхови постижения УНИТе отвори врати за първото си международно събитие!

В периода 31 март – 01 април 2025г. се проведе обща среща на партньорите в проект ERA Talent на мрежа EURAXESS. В проекта участват 35 страни чрез организациите национални координатори. Присъстваха онлайн и офицерът по проекта от ЕС-REA, политическият офицер от Европейската комисия (ЕК), отговарящ  за мрежата, и експерта от ЕК, която отговаря за европейския и националните портали.

Събитието откри проф. д.ик.н. Соня Милева-Божанова, зам.-ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ с ресор кариерно развитие, алумни, връзки с работодателите и бизнеса, с емоционална реч като лично обвързана с EURAXESS в ролята си на ментор в уникалната, глобална менторска програма, създадена от екипа на мрежата към СУ. Приветствие поднесе и доц. д-р Мариана Атанасова, заместник-декан на Факултета по математика и информатика (ФМИ) с ресор докторанти и академичен състав, като подчерта ролята на мрежата като интегрирана част от Центъра за върхови постижения (ЦВП) УНИТе.

      

EURAXESS е формална мрежа на ЕК, разрастваща се с годините не само като брой страни (вече 43), над 650 научни организации в Европа, над 1600 контактни лица в тях и 9 офицера за връзка на всички континенти. Министерствата на страните членки определят националните координатори. Мрежата се разраства и като направления на дейност – от съдействие на учени в мобилност в началото, днес включва и:

  • съдействие за кариерното развитие на учените
  • съдействие на научните организации за приемане и прилагане на принципите на хартата на европейските учени
  • съдействие на националните власти и на ЕК за изработване на политики в областта на научните изследвания
  • взаимодействие с индустрията за разгъване на възможностите за научна кариера, извън академичната среда
  • подпомагане на интеграцията на учени – бежанци
  • подпомагане на развитието на научното предприемачество.

С годините екипът на EURAXESS към СУ, интегрирана част от ЦВП УНИТЕ, се утвърди като един от водещите координатори на национални мрежи и има съществен принос в дейността. При обновяване на структурата на мрежата чрез създаване на хъбове по направления, екипът е поел ръководството на един от петте установени хъба - международен EURAXESS Science 4 Refugees хъб и ръководи процесите на интеграция на бежанци-учени на европейско равнище, както и в България. Изградил е уникална, глобална менторска програма EURAXESS Mentoring Programme (https://mentoring.euraxess.bg/), която работи постоянно от 4 години и има включени в програмата над 1300 учени от цял свят, с над 270 успешно сформирани менторски двойки. Постоянните посещения на сайта надхвърлят 14 000, като няма такива от само 4 страни в света – Гренландия, Мавритания, Чад и Тибет.