На 15 ноември 2024 г. в Аулата на Софийския университет се проведе конференцията Future Skills, организирана в рамките на проекта Future Work 4’s по програма Erasmus+. Събитието беше открито от проф. Ренета Божанкова, зам. ректор на СУ, която подчерта важната роля на университета да пази миналото и да гради мостове към бъдещето. В този контекст, Софийският университет е естественото място за обсъждане на ключовите умения, които ще бъдат необходими на младите поколения. Проф. Красен Стефанов от Факултета по математика и информатика (ФМИ), приветства участниците в събитието - международните партньори, представители на академичната общност, бизнеса, неправителствени организации, учители и студенти.
Програмата започна с кратко представяне на проекта Future Work 4’s, като Таня Йорданова разказа за целите и постигнатите резултати в проекта. Проф. Брунела Боте и доц. Джада Мариненси от Link Campus University (LCU, Italian filiation of the University of Malta) представиха онлайн курса (https://moodle.futurework4s.eu/), който е преведен на български език и е апробиран вече от над 750 участници от държавите-партньори. Доц. Николина Николова от ФМИ при Софийския университет разгледа модула за ключовите дигитални умения, а д-р Даниела Новакова от Czech University of Life Sciences Prague (CZU) показа методологията и Рамката за зелени умения. Мария Лиану от гръцката неправителствена организация InnoHive демонстрира разработения модул за развиване на предприемачески умения и използването на игрови методи. Невена Раковска от българската неправителствена организация Business Foundation for Education (BFE) обърна внимание върху нуждата да се развиват уменията на младите хора за социална и професионална реализация в модула „Социални и кариерни умения“.
Партньорите по проекта се включиха в панелна дискусия, където обсъдиха бъдещите предизвикателства и перспективи на пазара на труда.
В края на конференцията бяха представени и другите проекти и инициативи на Центъра за технологии на информационното общество към ФМИ, СУ. Теодора Гандова от НПО Линкс разказа за партньорството със СУ по проект ORBIT, който цели да популяризира отворената наука и развиването на умения за гражданска наука. Конференцията завърши с уверението, че СУ е важен фактор за разработването на устойчиви образователни решения и адаптацията към променящия се пазар на труда. Повече информация за проекта и обученията можете да намерите на официалния сайт на проекта: https://futurework4s.eu/.