Деканът на ФМИ поздрави победителите в 15-то национално състезание по компютърни мрежи

На 13 и 14 април 2019 г. в София се проведе петнадесетото издание на Националното състезание по компютърни мрежи за ученици. Близо 80 гимназисти от цялата страна се събраха във Факултета по математика и информатика на СУ и премериха сили в два кръга – теоретичен тест за всички ученици и практически казус със софтуерен симулатор във виртуална компютърна мрежа. Състезанието се организира от Министерството на образованието и науката, Факултета по математика и информатика (ФМИ) към Софийския университет и Cisco академията към СУ-ФМИ.

Дванадесетокласниците, чийто резултат от теста и практическия казус на състезанието, приравнен към шестобалната система, е отличен от 5.50 до 6.00, получават правото да се обучават във Факултета по математика и информатика на СУ, като тази оценка им се признава за резултат от кандидат-студентски изпит по специалността.

Държавният експерт в МОН Силвия Кънчева  поздрави финалистите с иновативното съревнование, в което са победители, като пожела на всички да останат в България и да работят за промените в държавата.

Доц. д-р Елиза Стефанова, заместник ректор на Софийския университет, се обърна към състезателите с думите, че се чувства една от тях, тъй като продължава да обучава студенти по специалността „Компютърни мрежи“. Доц. Стефанова отбеляза, че трудът на мрежовия администратор не се вижда, когато мрежата работи добре и им пожела да станат точно такива професионалисти.

Доц. д-р Първан Първанов, декан на ФМИ при СУ, изрази готовността на ФМИ да посрещне победителите и да им помогне в тяхното бъдещо образование в областта на ИКТ.

Част от спонсорите на състезанието – Телелинк и TelebidPro, споделиха опита си от работата в тази динамична сфера, като предупредиха учениците, че за да бъдат истински професионалисти, ще трябва да учат и да се развиват постоянно.

Повече за състезанието на сайта на СУ "Св. Климент Охридски"

Към сайта на Състезанието по мрежи за ученици